Dziś jest czwartek, 18.07.2019, imieniny Erwina, Kamila
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Szkoła Podstawowa w Dziadowicach » AKTUALNOŚCI » Szkoła w Dziadowicach- równolatka Niepodległej

Szkoła w Dziadowicach- równolatka Niepodległej

Szkoła w Dziadowicach- równolatka Niepodległej

               Jubileusz szkoły jest okazją do wspomnień. Czas zwykle sprawia, że pewne zdarzenia umykają z pamięci, to jednak dźwięk szkolnego dzwonka przywołuje je wszystkie ponownie. Zapraszamy Państwa do lektury artykułu, który ukaże przeszłe i teraźniejsze życie Szkoły Podstawowej w Dziadowicach. Mamy nadzieję, że przywoła ona wspomnienia z lat szkolnych i sprawi, że te niezapomniane i wyjątkowe chwile ożyją na nowo w waszych sercach.
              Na uroczystość 100-lecia Szkoły Podstawowej w Dziadowicach przybyło wielu znakomitych gości: Pan Czesław Kruczek- Zastępca Dyrektora Departamentu Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu. Pani Agnieszka Mirecka-Katulska- zastępca dyrektora Kuratorium Oświaty w Poznaniu Delegatury w Koninie. Starostwo Powiatowe reprezentowała pani Zofia Gruszczyńska-Radna Powiatu Tureckiego. Obecni byli przedstawiciele władz samorządowych: Pan Sławomir Prentczyński- Wójt Gminy Malanów, pan Andrzej Toms- Przewodniczący Rady Gminy Malanów, radni i sołtysi oraz Pani Marzanna Szczap- Skarbnik Gminy Malanów. Swoją obecnością zaszczycili nas również dyrektorzy placówek oświatowych z naszej gminy, dyrektorzy i kierownicy jednostek organizacyjnych Gminy Malanów, dyrektorzy szkoły poprzednich kadencji: Pani Barbara Karolak, Pani Maria Przyłęcka, Pani Krystyna Sobczak. Na uroczystości obecni byli nauczyciele naszej szkoły i Ci, którzy z nią związali część swojego życia zawodowego. Przybyli uczniowie i absolwenci, przewodniczące rad rodziców poprzednich i obecnej kadencji, rodzice naszych uczniów i przedstawiciele zaprzyjaźnionych instytucji.
            Wszyscy mogli się dowiedzieć, że: - Nasza szkoła istnieje już 100 lat. - Mamy 1082 absolwentów. - Przez szkołę przewinęło się 100 nauczycieli. Przed 1918 rokiem były zakładane punkty prywatne, w których osoby umiejące zaledwie słabo pisać i czytać uczyły młodzież „na” jednej książce. Część młodzieży chodziła w tym czasie do szkoły podstawowej w Kotwasicach. W Dziadowicach szkoła została założona po pierwszej wojnie światowej w 1918 roku. Rok ten jest dla naszej ojczyzny niezwykle ważny, gdyż po stu dwudziestu trzech latach niewoli Polska odzyskała niepodległość.
         Początkowo szkoła mieściła się w budynkach prywatnych. W ówczesnej szkole uczono w zakresie czterech klas. Młodzież, która chciała się uczyć dalej, chodziła do sześcioklasowej szkoły w Kotwasicach. Nauczyciele uczący w latach od 1918 do 1939 roku to: Janina Gajewska, Pan Nowakowski, Pani Jaskólska, Pan Kapusta
            Jednym z najtrudniejszych etapów w historii Polski była II wojna światowa i okupacja niemiecka. Po wojnie Polacy próbowali z trudem odbudować swoją ojczyznę. W czasie okupacji, w latach 1939 – 1945 szkoły nie było. Po II wojnie światowej w Dziadowicach wznowiono nauczanie, aż do 1959 roku uczniowie nie mieli stałego budynku szkolnego, zajęcia odbywały się w czterech prywatnych budynkach. Uczniowie, rodzice i nauczyciele z niecierpliwością czekali na budowę nowej szkoły. Decyzję o rozpoczęciu budowy wydano na początku 1958 roku. We wrześniu rozpoczęto budowę, powstał wówczas komitet budowy szkoły w składzie: Jan Grzeszczak, Józef Stolarski, Kazimierz Ryczyński i Jan Pokrywiecki. Uroczyste otwarcie szkoły odbyło się 23 sierpnia 1959 roku. Nowa szkoła posiadała cztery izby lekcyjne, kancelarię, pomieszczenie kuchenne, pomieszczenie biblioteczne, magazyn sportowy i hol. Kierownikiem szkoły był Zygmunt Ława.
            Kolejne lata przynosiły zmiany ku lepszemu. Uporządkowano i ogrodzono teren szkoły, posadzono drzewa, a 1961 roku po raz pierwszy urządzono jednodniową wycieczkę do Poznania. Wzięło w niej udział 41 uczniów. Ciekawostką jest, że w roku szkolnym 1963/64 do szkoły przyjechał ambulans dentystyczny z Poznania. Leczeniem zębów objęte były szkoły Dziadowice, Kotwasice, Bibianna. Szkoła stopniowo wzbogacała się w pomoce naukowe: mikroskop, radio Symfonia, rzutnik do wyświetlania przeźroczy, maszyna do szycia Łucznik.
             Społeczność szkoły w Dziadowicach musiała się zmierzyć także z trudnym czasem w historii Polski, jakim był okres komunizmu. Lata sześćdziesiąte i siedemdziesiąte to czasy, kiedy programy szkolne przesiąknięte były ideologią komunistyczną. Widać to w obowiązkowych uroczystościach szkolnych, np. poranek ze znajomości literatury radzieckiej, turniej wiedzy Lenin – Kraj Rad, 100 rocznica urodzin Lenina, pochody pierwszomajowe, rocznice rewolucji październikowej. Ze szkół usunięto nauczanie religii, obowiązkowa stała się natomiast nauka języka rosyjskiego. W szkole obowiązywały fartuszki, a nieodłącznym elementem ówczesnego życia szkolnego były cotygodniowe apele na korytarzach szkolnych. Trzeba również wspomnieć, że w tych czasach nie było jeszcze Internetu i po wszystkie potrzebne do nauki materiały uczniowie udawali się do biblioteki szkolnej. Mimo to uczniowie mieli możliwość rozwijania swoich talentów i uzdolnień. W szkole istniały kluby sportowe, kółka zainteresowań, organizowano wycieczki.
            Lata osiemdziesiąte przyniosły początek zmian w polskim szkolnictwie, a lata dziewięćdziesiąte to czas reform w oświacie, które miały służyć unowocześnianiu systemu szkolnictwa. W 1998 roku zakupiono na potrzeby szkoły pierwszy komputer. W tym roku również podjęta została decyzja o rozbudowie szkoły. W 2001 roku odbył się pierwszy festyn folklorystyczny przygotowany przez nauczycieli i lokalną społeczność. Takich festynów odbyło się 12. Od 3 lat tradycją stały się festyny rodzinne, które pozwalają zaprezentować talenty naszych uczniów, a rodzicom miło spędzić czas.
              W sierpniu 2005 roku ruszyła długo oczekiwana rozbudowa szkoły. 28 września 2006 roku odbyła się uroczystość poświęcenia i otwarcia szkoły. Nowo dobudowana część szkoły mieści 2 izby lekcyjne, szatnie, toalety, zaplecze kuchenne, kotłownię i magazyn opału. Został również przeprowadzony remont starego budynku. Nowa szkoła przyciągała i nadal przyciąga wzrok estetycznym wyglądem, zadbanym obejściem. Jest powodem do dumy wszystkich dziadowiczan. Funkcję dyrektora szkoły pełniła wtedy pani Jolanta Rusiecka – Drygała. Obecnie trwają prace nad nowym projektem rozbudowy szkoły, którego realizacja pozwoli nam pracować w jeszcze lepszych warunkach i da dodatkowe sale lekcyjne na potrzeby szkoły ośmioklasowej i wreszcie wymarzoną salę gimnastyczną.
             Na okoliczność jubileuszu przygotowano wystawy zdjęć, kronik szkolnych, prezentację zdjęć „Szkoła w obiektywie”. Przedstawiono sukcesy sportowe uczniów, listy absolwentów i nauczycieli oraz wydana została książka, w której autorka Pani Maria Doktór opisała dzieje naszej szkoły.
            Nauka we współczesnej szkole jest zupełnie inna niż ta sprzed wielu lat. Na zajęciach wykorzystuje się nowoczesne technologie (tablice multimedialne, projektory i zestaw interaktywny, otrzymany na okoliczność jubileuszu od organu prowadzącego) a uczniowie biorą udział w różnorodnych konkursach, projektach edukacyjnych i kulturalnych, wyjeżdżają do kina, teatru, na wycieczki.
           Nie łatwo jednak dobrze ukształtować współczesnego ucznia. Jak to zrobić pokazali nam z odrobiną humoru uczniowie naszej szkoły.
          Czy wiecie jak trudno zostać uczniem?- zapytali. My już wiemy. Nie wystarczy samo chodzenie do szkoły, o nie! Potrzebne jest jeszcze parę składników. Oto dokładny przepis tworzenia ucznia XXI wieku.
        Formowanie ucznia rozpoczyna się już w przedszkolu i kontynuowane jest w latach następnych. Początkowo nie trzeba wielu składników. Wystarczy nieco odwagi, doprawionej sporą dawką nieśmiałości, która w trakcie dalszej obróbki całkowicie wyparowuje. Stopniowo dodajemy hojnie wyobraźni i wrażliwości, poczucia humoru i szczyptę złośliwości. Wlewając wciąż nową wiedzę, zaprawiamy systematycznością, łagodnie mieszając. Nie zapominajmy o kilku litrach pomysłowości i beczce sprytu, które to stopniowo dolewamy do wyrabianego ciasta. Całość doprawiamy umiejętnością ściągania i zabiegania o lepsze stopnie, dodajemy dobry wzrok i słuch. 
        Tak wyrobione ciasto formujemy na kształt baranka, osiołka, gęsi, cielęcia lub papugi. Następnie wypiekamy w temperaturze, jaką osiąga nauczyciel podczas furii przez 45 minut lekcji. Nie zapominamy oczywiście o nakłuwaniu cyrklem lub innym ostrym przyrządem szkolnym w celu wypuszczenia z głowy zbierającej się w nadmiarze wody sodowej. Całość dekorujemy artystycznie, posypując odrobiną lizusostwa. Okładamy słodkimi uśmiechami i pozorami pilności. Przygotowany w ten sposób uczeń na pewno poradzi sobie we współczesnej szkole i w życiu. Jak widać wiele elementów ma wpływ na ukształtowanie współczesnego ucznia.
           Mijały lata, które przyniosły nam wiele zmian, a kolejne pokolenia opuszczały mury tej szkoły. Ta szkoła żyła przez minionych 100 lat, bo szkoła to przecież nie mury, to przede wszystkim ci, którzy tworzą szkolną społeczność. To właśnie w tej szkole jako dyrektorów, nauczycieli, gości, pracowników czy uczniów spotykało nas to, co w pamięci pozostaje najdłużej: uśmiechy i łzy, trudy i poświęcenia, sukcesy i porażki - to wszystko, co towarzyszy człowiekowi nieustannie.
      Chcemy dziś podziękować wszystkim tym, którzy dbają o naszą edukację – nauczycielom i wychowawcom, wszystkim pracownikom szkoły, a także rodzicom naszych uczniów.
             Życzymy ci nasza szkoło, w dniu twojego święta by nikt nie żałował czasu tu spędzonego. By każdy po latach wniosku się doczekał, że chwile tu spędzone to najpiękniejszy czas w życiu człowieka.
         Dziękujemy również wszystkim czytelnikom i mamy nadzieję, że artykuł pozwolił spojrzeć w przeszłość. A może udało się komuś z Państwa przypomnieć sobie przez krótką chwilę swoje lata szkolne. Pożegnajmy czas miniony, przywitajmy dni, które są przed nami.
               Dziękujemy wszystkim za obecność na uroczystości, słowa uznania oraz upominki.

                                                                               Renata Bińkowska

                                                              Dyrektor Szkoły Podstawowej w Dziadowicach

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ


Pozostałe aktualności