Dziś jest środa, 18.09.2019, imieniny Stefanii, Irmy
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Szkoła Podstawowa w Dziadowicach » AKTUALNOŚCI » Czytaliśmy Przedwiośnie

Czytaliśmy Przedwiośnie

Czytaliśmy Przedwiośnie

             Narodowe Czytanie to inicjatywa zapoczątkowana w 2012 roku przez prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego. Akcja ta propaguje znajomość literatury narodowej, której obszerne fragmenty odczytywane są publicznie, również w środkach masowego przekazu. Pomysłodawcy akcji pragnęli, by literatura narodowa nie była tylko przedmiotem nauczania szkolnego, ale stała się obecna w szeroko rozumianym życiu społecznym.              W 2012 roku odbyło się pierwsze publiczne czytanie Pana Tadeusza Adama Mickiewicza, czyli naszej epopei narodowej. W następnych latach czytano kolejno:

  • w 2013 roku dzieła Aleksandra Fredry w tym Zemstę i Śluby panieńskie;
  • w 2014 fragmenty Trylogii Henryka Sienkiewicza;
  • w roku 2015 Lalkę Bolesława Prusa;
  • w 2016 roku Polacy, w drodze głosowania internetowego, sami wybrali dzieło, które odczytywano następnie w całej Polsce. Było to Sienkiewiczowskie Quo vadis
  • w ubiegłym roku Polacy czytali Wesele Stanisława Wyspiańskiego.

          Tegoroczne Narodowe Czytanie odbyło się 8 września. Przypadło ono w roku 100–lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Stąd wybór lektury nie był przypadkowy - Przedwiośnie Stefana Żeromskiego.

          Uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Dziadowicach czytali tę lekturę już w piątek, 7 września. Najpierw fragmenty książki odczytywali dzieciom nauczyciele na poszczególnych lekcjach. Następnie rolę lektorów przejęli uczniowie, którzy wybrane urywki Przedwiośnia odczytali na holu szkoły.

         Warto podkreślić, że głośne czytanie Przedwiośnia Stefana Żeromskiego oprócz promowania czytelnictwa i znajomości polskiej literatury, miało na celu uczczenie setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

          Akcję przygotowały panie Ewa Pękacz i Agnieszka Stawicka.

                                                                                                Agnieszka Stawicka


Galeria zdjęć


Pozostałe aktualności